Новини, Це цікаво

Яхненки: селяни-кріпаки, котрі стали багатими промисловцями-цукрозаводчиками

21.05.2021

Яхненки

Яхненки – родина багатих українських промисловців-цукрозаводчиків, яка походила з заможних селян-кріпаків з міста Сміла (нині Черкаська область).

Михайло Яхненко хоч і був кріпаком, проте, не бажав миритися з таким становищем. Його метою було заробляти гроші і працювати на себе, а не на когось. І він її досягнув.

Михайло Яхненко почав займатися торгівлею шкірою, худобою, збіжжям та борошном. Справи йшли добре, і згодом він зміг викупити із кріпацтва всю свою сім’ю: дружину і чотирьох дітей – синів Степана, Терентія та Кіндрата і доньок Анастасію та Євдокію.

Отримавши волю, Яхненки продовжили далі вести торгівлю, однак шукали й інші шляхи заробітку. Близько 1815-1820 рр. троє братів Яхненків разом із чоловіком сестри Анастасії Федором Симиренком заснували фірму «Брати Яхненки і Симиренко». Діяльність фірми розпочалася з того, що акціонери, залучивши кредитні кошти, взяли в оренду два млини у Смілі та розгорнули торгівлю борошном, зерном і полотном. В управлінні компанією було розподілено обов’язки: Федір Симиренко та Степан Яхненко вели діловодство і бухгалтерію, а брати Кіндрат і Терентій Яхненки займалися практичними справами. Згодом компанія відкрила шість магазинів в Одесі, володіла складами у Миколаєві та Севастополі. З розширенням діяльності підприємці стали купцями першої гільдії. Одночасно із торгово-промисловою роботою Яхненки і Симиренко долучалися до благодійницької діяльності. Але згодом брати розпочали цілком нову для себе справу – стали цукрозаводчиками.

До кінця І половини ХІХ століття компанія зайнялася торгівлею і виробництвом цукру. Перший цукровий завод фірми відкрився 1843 року в Ташлику та був першим паровим у Російській імперії. Також виробничі потужності розгорнули в Орловці. У планах промисловців було відкриття рафінадного заводу в Куренівці поблизу Києва, однак міська дума не надала їм на це дозвіл. У 1848 році за сприяння князя Воронцова компанія спорудила та запустила цукровий завод неподалік Млієва під Городищем, який був найбільшим підприємством профілю у Європі. Там же споруджено цегельний завод. У 1849 році у Млієві розпочав роботу машинобудівний завод Яхненків та Симиренків, на якому в 1851 році споруджено перший пароплав із металевим корпусом «Українець». Завод забезпечував обладнанням та деталями виробничі механізми цукрових заводів.

На підприємствах компанії працювали тільки вільнонаймані працівники. Із розвитком промисловості підприємці відкривали власні склади і торгові будинки у Києві, Кременчуці, Єлисаветграді, Харкові, Одесі, Москві, Нижньому Новгороді.

Підготувала Христина Котович

Список використаних джерел:

https://uk.wikipedia.org/
https://naglyad.org/uk/2017/08/22/brati-yahnenki-iz-selyan-u-tsukrozavodchiki/

Залишити коментар: