Тваринництво

Вторинні рослинні компоненти та економічна доцільність їхнього використання

20.10.2015

Прудиус Тарас,

технічний консультант ТОВ “Альфа-Вет

Десятиліття тому назад в Європі було заборонено застосування кормових антибіотиків як стимуляторів росту. До цієї заборони людство йшло довго, та пріоритетним було питання здоров’я людства, а не швидкість росту птиці та тварин. Це привело до знаходження альтернативних джерел та продуктів, які замінюють антибіотики та стимулюють високу продуктивність та здоров’я.

Із часу зародження світу тварини та люди застосовували в своєму раціоні «підніжний корм» – рослини, які з часом допомагали їм при лікуванні різних захворювань. Із прогресуванням технологій людство вивчило дію тих чи інших рослин та їх діючих речовин, отримувати їх із рослин, концентрувати та зберігати.

Застосування вторинних рослинних компонентів у годівлі тварин та птиці є креативним підходом до зменшення застосування антибіотиків. Та такий метод потребує значного знання рослин та їх діючих речовин.

Вторинні рослинні речовини можуть бути класифіковані за активними речовинами, хімічними характеристиками, по дії та цілі використання.

ISO стандарт 9235 (1997) визначає «ефірні масла», як продукти, які можуть бути отримані із рослинного матеріалу (одного виду), або дистиляцією паром (у випадку, наприклад, ментол), механічною обробкою при кімнатній температурі (наприклад, холодного відтиску, як апельсинове масло або лимонне масло), або сухої перегонки.

Серед таких добавок пропонують застосовувати суміші ефірних масел кориці, розмарину, орегано та екстракту перцю чілі.

Сукупність отриманих рослинних компонентів, отриманих визначеними методиками та концентрованими за діючими речовинами було названо Активо.

Як працюють вторинні рослинні компоненти, зібрані в один продукт та яка їх ефективність? Вторинні рослинні сполуки мають не тільки одну дію в організмі, а сукупний вплив на певні ділянки шлунково-кишкового тракту, а також на організм у цілому.

Стимуляція травлення

Стимуляція клітин в шлунково-кишковому тракті призводить до високої концентрації іонів кальцію із подальшим збільшенням звільнення серотоніну. Цей хімічний елемент активує м’язи шлунково-кишкового тракту та виділення шлункових соків, що в наслідок покращує розчеплення поживних речовин (Браун та ін., 2007).

Антимікробна дія

а) через взаємодію з трансмембранними білками вторинні рослинні речовини, можуть привести до змін в пропускній здатності іонів натрію і калію, що знижує мембранний потенціал через клітинну мембрану бактерій.

б) Через ліпофільну взаємодію, вторинні рослинні речовини можуть збільшувати проникність клітинної мембрани, порушуючи баланс концентрації іонів і, як наслідок, призводить до погіршення осмотичного тиску в клітині.

в) Вторинні рослинні компоненти можуть ослабити АТФ, що відповідає за виробництво енергії в бактеріальній клітині.

Висока антиоксидантна активність

Вторинні рослинні сполуки особливо поліфеноли і флавоноїди мають позитивний вплив на якість м’яса і тим самим збільшують терміни зберігання з таких показників:

• Зниження окислення ліпідів і ріст мікробів в м’ясі при зберіганні

• Затримки дегідратації вітаміну Е в м’ясі

• Покращення кольору м’яса при зберіганні

• Модерації альдегідів і спиртів, пов’язаних із присмаком в м’ясі.

Синергічний ефект

Між різними компонентами, які входять в склад продукту Активо, є синергічна взаємодія, що призводить до більш ефективної дії в малих дозах. Інші важливі фактори, які впливають на ефективність окремих активних сполук і їх комбінації визначають швидкість всмоктування, обміну речовин і їх доступності в місцях дії в організмі.

Підсумовуючи застосування препарату Активо до корму для бройлерів та свиней, ми бачимо, що вторинні рослинні сполуки такі як – кориця, розмарин, перець чілі разом із орегано мають значний економічний ефект на покращення конверсії корму, збільшення середньодобових приростів, скорочення часу годівлі, а також сприяють зниженню смертності.