Технології

Український державний геопортал дистанційного зондування Землі

13.05.2020

Агробізнес в Україні змінюється швидкими темпами, з кожним роком треба все більше грошей вкладати у кожен гектар, до того ж, зміни клімату аж ніяк не сприяють сталому землеробству.

Але є і гарні новини, наприклад, створено сайти, що нададуть потрібну інформацію та спростять життя аграрія. Зокрема, уже працює в тестовому режимі наш український державний геопортал  дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) – http://portal.dzz.gov.ua.

Тут цілком безкоштовно можна дізнатися  багато корисної для аграрія інформації стосовно погоди, індексів вегетації, прогнозування кліматичних подій. До речі, для нас є дивним, що наприклад індекси розвитку рослин є цілком безкоштовними, адже ми звикли платити за них. Важливо, що можна дивитися не тільки свої поля, а спостерігати ситуацію в районі, області й Україні загалом, і прогнозувати для себе майбутню картину, наприклад, стан сніготанення чи загрозу посухи.

Як користуватися

На екрані зліва зверху можна  вибрати вид карти: топографічна, супутник, темно-сіра, гібридна чи сіра.

На екрані зліва внизу є перелік показників. Натиснувши на показник, виберіть рік, місяць та дату (дати будуть внизу екрану).

Справа на екрані відкриється шкала конкретного показника, за якою можна розпізнати реальний стан показника на конкретну дату. Шкали можуть бути в вигляді різнокольорових крапок чи різних  геометричних фігур, нанесених на карту.

Корисні інструменти для аграрія

Тепер більш детально розглянемо, які саме корисні інструменти державного порталу можна застосувати в роботі аграрія. Для зручності перелік  надано у тому ж порядку, що й на сайті.

Портал має два великі блоки:

перший – це власне 13 показників стану погоди та рослин (зауважую, що саме для аграріїв найбільш корисними будуть показники від 7 до 13 номерів);

другий блок – це карта NDVI з просторовим розрізненням 10 метрів із супутника Sentinel-2, карта має мозаїки на кожні 15 днів вегетаційного періоду, що дозволяє в динаміці побачити розвиток рослин.

1. LST. Температура підстильної поверхні (Land Surface Temperature)

Фахівці Центру проводять моніторинг температури підстильної поверхні (земної, водної, верхнього шару хмарного покриву). Температура земної поверхні – це радіаційна температура поверхні усереднена по індивідуальному полю зору пікселя і спектральному діапазону радіометрічних вимірювань. Температура позначається в градусах по шкалі Цельсія.

2. SST. Поверхнева температура Азово-Чорноморського басейну

Карта поверхневої температури Азово-Чорноморського басейну, створена за методикою Морського гідрофізичного інституту НАН України, призначена для науково-методичного та технологічного забезпечення використання аерокосмічних технологій дистанційного зондування Землі в практиці господарської і управлінської діяльності, для вирішення тематичних завдань моніторингу морських і океанських акваторій.

3 і 4. Прогноз дощу та снігу

З метою попередження виникнення надзвичайних ситуацій формуються тематичні карти прогнозування атмосферних опадів на території України за прогностичними даними Українського гідрометеорологічного інституту УкрГМІ (uhmi.org.ua). Тематична карта дає можливість наглядно оцінити прогнозований рівень опадів і скоординувати роботу профільних служб України з метою попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій.

5. Прогноз пожежонебезпеки

З метою попередження виникнення пожеж на території України у Центрі створюються прогностичні карти пожежонебезпечних зон із використанням коефіцієнта горимості В. Г. Нестерова. Прогноз надає можливість координувати роботу пожежоохоронних служб.

6. Прогноз посухи

З метою попередження виникнення надзвичайних ситуацій формуються тематичні карти прогнозування посухи на території України за прогностичними даними Українського гідрометеорологічного інституту УкрГМІ (uhmi.org.ua). Тематична карта дає можливість наглядно оцінити прогнозований стан посухи та скоординувати роботу профільних служб України з метою попередження та ліквідації надзвичайних ситуацій.

7. Індекс посухи нормалізовано-різницевий (NDDI)

Дозволяє оцінити стан посухи на рівнинах із використанням даних MODIS. Перевагою цього індексу є його швидкий розрахунок. Чим більше значення індексу від 0,2, тим більша посуха.

8. Моніторинг стану посухи на території України

Для вивчення посухи за супутниковими даними використовувався індекс посухи ID (Index of Drought). Розрахований за даними сенсора MODIS супутника TERRA, для виявлення можливого просторового зміщення екосистем та їх прогнозування у межах ландшафтно-клiматичних зон України, пiд впливом подальшого глобального та регiонального потеплiння.

9. Температурні аномалії на території України

Для щоденного моніторингу пожежного стану проводять оперативну обробку даних ДЗЗ із штучних супутників Землі (ШСЗ) серії NOAA (AVHRR), TERRA (MODIS) та SUOMI NPP (VIIRS) для виявлення температурних аномалій на території України.

Навігація у лівому нижньому кутку демонструє за допомогою геометричних різнокольорових фігур  імовірності настання температурних аномалій.

10. Вегетаційний індекс (NDVI) на території України

Normalized Difference Vegetation Index, NDVI (Нормалізований відносний індекс рослинності) — простий показник кількості фотосинтетичної активної біомаси (що зазвичай називають вегетаційним індексом). NDVI активно використовують для регіонального картування і аналізу різних типів ландшафтів, оцінки ресурсів і площ біосистем. Однак, частіше розрахунок NDVI використовують на основі серії різночасових (різносезонних) знімків, дозволяючи отримувати динамічну картину процесів зміни кордонів і характеристик різних типів рослинності (місячні варіації, сезонні варіації, річні варіації).

Перевагою є чітко пророблена градація індексу за кольорами та безкоштовне користування цим інструментом.

11. Індекс вологовмісту (NDWI) по території України

Normalized Difference Water Index (NDWI) – iндекс, який визначає кількість вологи в ґрунті та листі рослин, яка взаємодіє зі сонячним випромінюванням. Дозволяє виявити варіації рослинного покриву, повязані з умовами зволоження. Показник NDWI чутливий до змін у кількості вологи в рослинності. Він менш чутливий до атмосферних впливів, аніж Normalized Difference Vegetation Index (NDVI).

12. Індекс снігу – NDSI

Тематична карта створена за даними супутника Sentinel-3 відображає висоту снігового покриву в сантиметрах. (Представленні тематичні карти – на стадії дослідження).

Нормалізований різницевий сніговий індекс (Normalized difference snow index) – показник покриття території снігом, призначений для виявлення снігу на земній поверхні за даними дистанційного зондування Землі.

Призначення карт снігового покриву: визначення та аналіз термінів встановлення і сходу снігового покриву; визначення тривалості залягання снігового покриву; моніторинг негативних природних процесів, наприклад, вимерзання посівів.

Карту розмальовано від темно-блакитного до червоного кольорів, залежно від висоти снігового покриву.

Стан снігового покриву на території України (фото за 07.01.2020)

13. Моніторинг стану сніготанення та прогноз сніготанення на території України

Фахівці Центру проводять регулярний сезонний моніторинг танення снігового покриву та весняного водопілля на території України за даними ДЗЗ.

За допомогою шкали навігації у правому кутку демонструється 9 можливих станів покриття ґрунту: від суцільного сніжного покриву до сухого ґрунту.

© Ірина Кравець, керівний партнер компанії CleverAgri, член експертного комітету з розвитку сфери штучного інтелекту Міністерства цифрової трансформації України

Залишити коментар: