Новини

У Києві провели престур «Система реєстрації пестицидів в Україні»

16.09.2020

Київ, 14 вересня 2020 рік

Асоціація «Український клуб аграрного бізнесу» (далі – УКАБ) та Американська торговельна палата в Україні (далі – Палата) провели престур “Система реєстрації пестицидів в Україні” на території Наукового центру превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені академіка Л. І. Медведя МОЗ України (далі – Науковий центр).

Престур був присвячений знайомству представників ЗМІ з лабораторними та науковими дослідженнями інноваційних хімічних і біологічних речовин.

Учасники мали нагоду ознайомитися з дослідженнями Наукового центру, самостійно провести тест на визначення залишкових кількостей хлорпірифосу у сільськогосподарській сировині, зокрема пшениці.

Вже більше 4-ох років українські аграрії позбавлені повноцінного доступу до інноваційних засобів захисту рослин (ЗЗР). Така ситуація виникла через те, що у грудні 2015 року в частину другу статті 4 Закону України «Про пестициди і агрохімікати» під час другого читання без обговорень були внесені зміни, якими фактично заблоковано доступ інноваційних препаратів до ринку України. Як наслідок, інвестиції компаній у науково-дослідницьку діяльність у сфері ЗЗР були зменшені на понад 80%, а прямі інвестиції у сектор ЗЗР не планують із тієї причини, що чинне українське законодавство суттєво обмежує процедуру реєстрації ЗЗР, що негативно впливає на бізнес-клімат та інвестиційну привабливість ринку ЗЗР в Україні.

Внаслідок дії вищезазначених обмежень українські фермери не мають змоги вчасно отримати доступ до інноваційної продукції нового покоління, розробленої для більш ефективної боротьби зі шкідниками та хворобами, яка є також безпечнішою щодо токсикології та екотоксикології. Це ставить українських фермерів у невигідне становище відносно іноземних агровиробників. Як наслідок, доступ до сучасних ЗЗР Україна отримує в середньому зі затримкою у 3-5 років, а до деяких препаратів взагалі не отримує доступ, оскільки їх не реєструють у країні виробництва, внаслідок чого національний агросектор втрачає конкурентоспроможні позиції. Крім того, обмеження доступу до передових світових розробок у сфері ЗЗР створює вакуум, який заповнюється застарілими ЗЗР і генеричними препаратами, винайденими ще минулого сторіччя, але зареєстрованими в Україні, а також контрафактною продукцією.

Суттєвих утрат зазнає й українська наука. Дослідження інноваційних хімічних і біологічних речовин, які потенційно можуть використовувати в українському сільському господарстві, є одним із основних чинників розвитку української агрохімічної науки. Ще на початку 2018 року провідні виробники оригінальних ЗЗР скоротили обсяг інвестицій в науково-дослідну діяльність в Україні на 60%, а 2019 року – на понад 80%. Заблокованими залишаються орієнтовно 95% інноваційних препаратів.

Прийняття законопроєкту №2289 «Про внесення змін до статті 4 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» щодо ввезення пестицидів на митну територію України» зможе розблокувати доступ аграріїв до інноваційних ЗЗР. Законопроєкт був підтриманий Комітетом Верховної Ради України з питань аграрної і земельної політики та рекомендований до ухвалення за основу та в цілому.

Науковий центр  академіка Л. І. Медведя МОЗ України має міжнародні акредитації та понад 50 років займається превентивною токсикологією — вивченням безпечних доз препаратів перед впровадженням їх у широке застосування.

Микола Проданчук, директор Інституту екогігієни і токсикології ім. Л. І. Медведя розповідає, що ЄС та інші цивілізовані країни на заміну засобам захисту рослин старого покоління постійно запроваджують нові інноваційні препарати. «Україні недоступні подібні розробки через законодавче блокування, а саме – заборону ввозити інноваційні ЗЗР для проведення державних випробовувань. У той час, як європейські країни починають дослідження, випробування, реєстрацію новітніх препаратів, ми в Україні змушені працювати з тим, що є. Як результат, у нашій країні суттєво знизилася «екологічна планка» у сфері захисту рослин, адже інноваційні продукти нового покоління, яких наразі позбавлений український аграрій, максимально безпечні для навколишнього природного середовища, більш ефективні та зможуть значно підвищити врожайність, скоротити кількість обробок культури, а отже, зменшити навантаження на довкілля», — коментує Микола Проданчук.

Володимир Лапа, радник зі стратегічного розвитку УКАБ, екскерівник Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів, наголосив, що аграрна спільнота розраховує на те, що вже на поточному пленарному тижні законопроєкт №2289 може буде схвалений Верховною Радою, і процес випробувань сучасних ЗЗР зможе початися вже наступного року. Інакше аграрії втратять ще один сезон у доступі до сучасних засобів захисту рослин, що негативно позначиться на конкурентоспроможності вітчизняного агровиробництва.

Залишити коментар: