Новини

У 2018 році чотири області стали вільними від АЧС

27.12.2018

Держпродспоживслужба відзначає позитивну динаміку розповсюдження вірусу африканської чуми свиней (АЧС), але при цьому, з початку 2018 року на території України зафіксовано 142 випадки захворювання на АЧС. Захворювання реєструвалося серед домашніх свиней – 93 випадки, серед диких – 37 випадків. Крім того, було виявлено 12 інфікованих об’єктів.

У минулому році захворювання реєструвалося в усіх областях України, але в поточному році вільними від АЧС є 4 області: Івано-Франківська, Кіровоградська, Львівська та Харківська. Найбільш позитивна динаміка щодо зменшення кількості випадків спостерігається в Полтавській (8 випадків – 2018 р., 21 випадок – 2017 р.), Луганській (4 – 2018, 10 – 2017) та Вінницькій (2 – 2018, 8 – 2017) областях.

Порівняно з 2017 роком, у поточному році спостерігається зменшення кількості випадків захворювання в цілому на 13 %.

Як невідповідальні власники тварин сприяють поширенню АЧС

Варто відзначити, що на загальному фоні позитивної динаміки щодо зменшення кількості випадків АЧС викликає занепокоєння збільшення кількості інфікованих об’єктів –трупів тварин, виявлених на сміттєзвалищах та в лісосмугах.

У поточному році виявлено 12 випадків виявлення поблизу населених пунктів трупів домашніх тварин, заражених АЧС.

При цьому, власників тварин встановлено не було, а вказані дії ставлять під загрозу епізоотичну ситуацію в державі та є порушенням ветеринарного законодавства.

Звертаємо увагу, що 12 грудня поточного року Кабінет Міністрів України прийняв постанову, відповідно до якої відшкодування майнової шкоди (збитків), завданих фізичним особам за вилучених тварин внаслідок запровадження карантину буде здійснюватися не лише за рахунок коштів резервного фонду районного та обласного бюджету, але й державного. Тому наполегливо рекомендуємо власникам свиней при виявленні їх захворювання чи загибелі інформувати про дані випадки найближчий підрозділ Держпродспоживслужби.

110 населених пунктів стали благополучними по АЧС

Як і в минулому році, найбільше випадків захворювання відзначено впродовж червня-вересня (67 випадків).

У результаті проведених заходів станом на 12.12.2018 в Україні оздоровлено 110 неблагополучних по АЧС пунктів. Карантин продовжує діяти у 32 неблагополучних пунктах по АЧС в Одеській (7), Київській (6), Донецькій (5), Херсонській (4), Миколаївській (3), Закарпатській (2), Чернівецькій (1), Тернопільській (1), Сумській (1), Житомирській (1) та Луганській (1) областях.

В черговий раз зазначаємо, що до АЧС сприйнятливі лише домашні та дикі свині. Ні людина ні інші тварини на АЧС не хворіють, проте можуть бути фактором передачі збудника цієї хвороби. Необхідно звернути увагу на те, що в світі немає специфічних засобів захисту (вакцини) від цього захворювання. Єдиним способом боротьби з АЧС недопущення пердачу інфекції та знищення збудника.

Крім того, враховуючи, що основним резервуаром вірусу АЧС є дика фауна – актуальним є питанням недопущення браконьєрства та дотримання заходів біобезпеки при полюванні. Наслідком недотримання вказаних вимог найімовірніше буде захворювання.

У зв’язку з цим, звертаємося до усіх власників тварин, діяльність яких пов’язана з утриманням свиней, виробництвом та обігом продукції свинарства, з вимогою до безумовного дотримання ветеринарно-санітарних вимог, особливо:

            – «закритого» режиму роботи господарства;

            – карантину тварин, контроль за переміщенням і комплектуванням стада;

            – контролю кормів;

– недопущення згодовування харчових відходів, термічно необробленого зерна, використання підстилкового матеріалу, який навіть лише теоретично міг мати контакт із дикими свинями, тощо.

Звертаємо особливу увагу всіх власників тварин на те, що про кожний випадок виявлення підозри на захворювання у тварин (відмова від корму, невластива поведінка, скупчення тварин в одному місці, підвищення температури тіла, поява на тілі крововиливів, тощо), необхідно терміново повідомляти територіальні органи Держпродспоживслужби на місцях.

Здоров’я та благополуччя Ваших тварин залежить від Вас та Ваших дій.

Лише поєднавши спільні зусилля органів виконавчої влади та власників тварин – можна розраховувати на успішне подолання захворювання АЧС в Україні.