Рослинництво

Технологія вирощування капусти білоголової у другому обороті

06.07.2020

Капуста – цінний, смачний і корисний для нашого організму овоч. Універсальність капусти білоголової у тому, що залежно від біологічних особливостей сорту чи гібриду, а саме від груп стиглості, умов вирощування, її можна висаджувати в кілька строків. Наприклад, щоб отримати товарні головки ранньостиглої капусти у червні-липні, розсаду потрібно висаджувати на початку квітня.

Капуста поділяється за вегетаційним періодом на ультраранні, середньоранні, середньостиглі, середньопізні та пізньостиглі сорти та гібриди. Отриманню товарного врожаю капусти у різні строки сприяє правильний підбір сорту (гібрида), місце вирощування, застосування високоякісної касетної розсади, а також розсади, вирощеної у холодних розсадниках, своєчасне висаджування її у відкритий ґрунт і застосування технології з урахуванням конкретних ґрунтово-кліматичних умов.

Тривалість вегетаційного періоду пізньостиглих сортів і гібридів орієнтовно становить 160-180 днів, середньопізніх – 120-160 днів, а середньостиглих – 90-120 днів.

Оскільки строк збирання капусти пізньостиглої у більшості областей планують переважно на жовтень (5–20 жовтня), то, залежно від вегетаційного періоду сорту чи гібрида та ґрунтово-кліматичної зони, розсаду капусти пізньостиглої висаджують у поле приблизно в такі строки: у зоні Лісостепу – 25 травня – 5 червня, Полісся – 20–25 травня, Степу – 1–10 червня. Однак, сьогодні різні фірми пропонують високо інтенсивні гібриди пізньостиглої капусти, які потрібно висаджувати в більш ранні строки, наприклад у I-II декаді травня. Такі гібриди треба висівати в касети орієнтовно з 20 квітня, а у віці 20-23 дні (фаза три справжніх листки) висаджувати у відкритий ґрунт.

На практиці складаються обставини, за яких капусту можна висаджувати в другому обороті, тобто повторною культурою, у II-III декаді червня. Деякі сорти та гібриди, які можуть бути придатні для свіжого використання, або ж переробки, а також зберігатися до 4 місяців із вегетаційним періодом 80-95 днів, висаджують у кінці червня – першій декаді липня.

Два врожаї на рік

Досвід і практика свідчить, що у літньо-осінній період, особливо зі середини серпня – вересень, останніми роками є великий попит на сорти та гібриди середньостиглої капусти, а також на ранню капусту, оскільки вона має ніжний і приємний смак, на відміну від середньопізньої.

Капусту в другому обороті можна вирощувати як розсадним способом, так і безрозсадним. Розсадним способом вирощують капусту білоголову у касетах або в холодних розсадниках. Все це залежить від можливостей, уміння та великого бажання господаря раціонально використати площу, оскільки це дасть можливість одержати з однієї і тієї ж площі два врожаї на рік. І це цілком реально!

Здорова, сильна та добре розвинута розсада

Вирощуючи капусту у другому обороті, особливу увагу варто приділити вибору гібрида, так як саме це впливає на умови вирощування і врожайність та якість продукції.

Одним із важливих чинників успішного старту у другому обороті є здорова, сильна та добре розвинута розсада, адже висаджувати її доведеться у літній спекотний період за високих температур повітря і ґрунту. Залежно від способу вирощування розсада має мати добре розвинуту кореневу систему з потовщеним стеблом (не менше 4 мм), а також 3-5 пар справжніх листків інтенсивно зеленого кольору без ознак пошкодження хворобами та шкідниками. Вік розсади – 20-23 дні. У другому обороті краще вирощувати розсаду в касетах на 96 чарунок (400 рослин/м2), що дає можливість створити своєрідний забіг, тобто витримати розсаду в касетах ще на декілька днів, щоб висадити її не перерослою і в сприятливі умови, зокрема в період випадання дощів або з поливом.

Розсаду капусти білоголової для другого обороту можна також вирощувати в холодних розсадниках. Важливо, щоб посіви капусти не були загущені, адже це призводить до погіршення якості розсади, що може негативно вплинути на її приживлення в період висаджування. Вихід ділової розсади з 1 м2 корисної площі має становити не більше 150-200 шт.

Сходи капусти білоголової у холодному розсаднику

Безрозсадний спосіб вирощування

У капусти, вирощуваної безрозсадним способом, добре розвивається стрижнева, гарно розгалужена коренева система, яка глибоко проникає у ґрунт. Завдяки цьому, рослини краще забезпечені вологою, більш стійкі до хвороб, шкідників і за менших затрат забезпечують дещо вищу врожайність, як порівняти з розсадним способом вирощування. Особливо це спостерігаємо в посушливі роки, зокрема за недостатньої кількості опадів у період інтенсивного наростання головок, що припадає на II декаду липня –  серпень.

Захист від хвороб і шкідників

Капуста, вирощувана безрозсадним способом, потребує особливого догляду за рослинами на початку вегетації, адже такий злісний шкідник як хрестоцвітна блішка може знищити сходи в спекотний період за 1-2 дні. Інколи сходи можуть не з’явитися через те, що шкідник знищує їх ще до появи сім’ядолей перед виходом їх на поверхню ґрунту. Для страхування таких посівів через 3-4 дні після сівби до появи сходів обробляють поверхню ґрунту інсектицидами. З появою повних сходів рослини капусти потрібно вчасно обробити одним із препаратів: Матч 050 ЕС (0,4 л/га), Децис Профі 25WG (0,03 л/га), Актара 240 SC (0,07-0,09 л/га),  Енджіо (0,18 л/га) та інші.

Зауважимо, що такий самий захист від хрестоцвітної блішки та капустяної мухи має бути й за вирощування розсади у холодних розсадниках. У холодних розсадниках також бажано обробити розсаду капусти в комплексі проти хвороб (пероноспорозу та борошнистої роси) і шкідників інсектицидами та фунгіцидами, особливо, якщо посіви загущені. Для цього використовують фунгіциди, такі як Редоміл Голд (2,5 кг/га), Амістар Екстра (0,5-1 л/га) та інші.

Як правило перед висаджуванням розсади за 2-3 дні рослини капусти бажано обробити вищезгаданими інсектицидами, або препаратом Сумі-Альфа, 5% к.е. (0,2 л/га),  Золон 35% к.е. (1,6-2 л/га) та ін. Це сприятиме стійкості рослин капусти у перший тиждень після висаджування розсади, адже рослини у цей період найменш стійкі до багатьох шкідників. Після приживання розсади через 1-1,5 тижня за наявності порогу шкідників проводять наступний етап захисту рослин вищезгаданими препаратами.

Касетний спосіб вирощування 

Розсаду для другого обороту також вирощують касетним способом у плівкових теплицях, або в тимчасових укриттях із агроволокна.

Варто зауважити, що у плівкових теплицях зі середини травня відчутний різкий перепад температур. У сонячні дні температура повітря всередині теплиці може сягати +40°С і як тільки утворюється перша пара справжніх листків часто спостерігають пожовтіння сім’ядольних листків, які скручуються, що може навіть привести до загибелі рослин. Причиною в такому випадку можуть бути не хвороби, як інколи думають, а сонячний опік. Тому бажано теплиці у травні – червні накривати спеціальними сітками для захисту рослин капусти від надмірної сонячної інсоляції.

Для кращого розвитку кореневої системи рослини капусти можна підживити Плантафолом 10.54.10. За день до висаджування касети з розсадою обробляють інсектицидом, наприклад, Актара (6 г на 10 л води) із розрахунку поливу на 6-7 касет. Обробка таким препаратом забезпечує захист рослин від шкідників упродовж 20-25 днів.

Для другого обороту розсаду капусти середньопізніх гібридів висівають з 15-25 травня. Сходи з’являються через 5-6 днів, а розсаду висаджують із 15-25 червня. Вік розсади становить 22-25 днів, проте за різних непередбачуваних обставин може сягати до 30 днів.

Касетна розсада готова до висаджування

Підготовка ґрунту й удобрення

У другому обороті капусту середньостиглих і середньопізніх сортів і гібридів можна вирощувати розсадним і безрозсадним способом в овочевій сівозміні після добрих попередників, наприклад, ранньої картоплі, зеленних культур (салату, кропу), цибулі на перо, після збирання урожаю підзимньої цибулі, на чистих від бур’янів ґрунтах із доброю структурою.

Підготовка ґрунту залежить від попередника: неглибока оранка, культивація з боронуванням, а за потреби – коткування площі кільчасто-шпоровими котками.

Важливе значення має система удобрення капусти в літньо-осінній період. Для підвищення врожайності та покращення якості сортів і гібридів капусти білоголової потрібно внести 20-40 т/га перегною, а також мінеральні добрива в нормі N120-150P90-120K150-240 кг/га д.р.

Підживлення

Залежно від стану розвитку рослин, за будь-якого способу вирощування, через 1,5-2 тижні після приживання розсади рослини за потреби підживляють аміачною селітрою у нормі 60-90 кг/га д.р. Для цього на невеликих площах до 0,5-1 га підживлюють рослини локально в ручну. Наприклад, висадивши рослини за схемою 60×40, кількість рослин на гектарі становитиме орієнтовно 41 тисяча. Якщо під кожну рослину внести локально 2-3 г аміачної селітри, то це відповідатиме 80-120 кг у фізичній  вазі, або N28–41 кг/га д.р.

Підживлення найбільш ефективне перед випаданням дощу або після нього, коли зволожений ґрунт. За потреби підживлення проводять повторно через 15-20 днів на початку фази утворення головки. На великих площах для підживлення рослин капусти застосовують спеціальні культиватори.

Строки сівби та схема висаджування

У другому обороті за безрозсадного способу вирощування капусти вегетаційний період зменшується на 10-15 днів, порівняно з вирощуванням розсади. Тому за більш ранніх посівів за безрозсадного вирощування головки капусти можуть переростати та розтріскуються до початку збирання, тобто до 15-20 жовтня. Отже, строк сівби насіння середньостиглих чи середньопізніх гібридів капусти визначають залежно від бажаного строку отримання продукції і вегетаційного періоду гібрида, водночас від календарного строку збирання врожаю віднімають вегетаційний період гібрида (у днях вегетації), зменшений на 10-15 днів. Наприклад, середньопізній гібрид Авак за розсадного вирощування має вегетаційний період від висівання до дозрівання головок 145-155 днів, а за безрозсадного – 125-130 днів. Період вегетації у цього гібрида від висадки розсади (касетна – вік розсади 23-25 днів, а безкасетної – 30-35 днів) становить 115-120 днів. Якщо ми плануємо збирати врожай цього гібрида 15 жовтня, то дату сівби визначаємо так: від 15 жовтня віднімаємо 120 днів, а це припадатиме на 18 червня.

Розсада капусти білоголової у віці 23 дні, висаджена 20 червня (2-й оборот)

Схема висаджування розсади капусти з касет залежить від біологічних особливостей сортів і гібридів, ґрунтово-кліматичних умов, типу ґрунту, а також забезпечення ґрунту поживними речовинами. Оптимальною площею живлення для середньостиглих і  середньопізніх гібридів капусти білоголової є схема 60×35-45 см. Кількість рослин капусти становить 37,0 – 47,6 тис. шт./га.

Догляд за рослинами

Догляд за рослинами капусти в другому обороті практично такий самий, як і за вирощування пізніх сортів і гібридів. За весь період вегетації потрібно провести 3-4 розпушування міжрядь, а також обприскування рослин розчинами пестицидів 5-6 разів за потреби.

Для забезпечення високої продуктивності капусти проводять також позакореневе підживлення водорозчинними добривами, як-от: Плантафол, Мастер, Кристалон зелений та коричневий тощо. Всі позакореневі підживлення поєднують за необхідності з внесенням інсектицидів і фунгіцидів (бакові суміші).

Збирання врожаю

Збирання врожаю капусти білоголової у другому обороті проводять у фазі технічної стиглості у жовтні.

У другому обороті доцільно використовувати середньостиглі інтенсивні сорти та гібриди з вегетаційним періодом 75-100 днів. Для створення «конвеєру» капусти білоголової можливо також вирощувати ранньостиглі сорти та гібриди з вегетаційним періодом 55-75 днів, ніжна продукція яких надходитиме для свіжого споживання у  вересні.

Технічна стиглість капусти білоголової (вегетаційний період 65 днів)

Дидів І. В., канд. с.-г. наук, доцент; Дидів О. Й., канд. с.-г. наук, доцент; Дидів А. І., канд. с.-г. наук, Львівський національний аграрний університет

Фото: Дидів І. В.

Залишити коментар: