Новини

Швейцарсько-український проект допоможе запровадити нову систему контролю за безпечністю молока

15.03.2016

На початку березня 2016 року в Києві відбувся офіційний старт швейцарсько-українського проекту «Створення системи контролю за безпечністю харчових продуктів на основі оцінки ризиків у циклі виробництва та збуту молочних продуктів в Україні».

У зустрічі взяли участь представники Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби), Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України (Держветфітослужби), Міністерства аграрної політики та продовольства України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, асоціацій виробників і переробників молока, а також представники міжнародних організацій і донорів.

Голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа наголосив, що нині змінюються ролі служб, які займаються інспектуванням якості харчових продуктів: «Ми робимо все можливе для того, аби робота нового контролюючого органу Держпродспоживслужби була максимально прозорою. Крім того, хочу зазначити, що Уряд України минулого тижня зробив ще один крок до євроінтеграції через схвалення Всеохоплюючої стратегії щодо адаптації законодавства в санітарній та фітосанітарній сферах. Ми маємо план адаптації до 2020 р. і будемо його виконувати. У зв’язку з цим, ми вважаємо, що початок швейцарсько-українського проекту технічної допомоги щодо безпечності молока на основі оцінки ризиків відбувається дуже вчасно, а основні компоненти є актуальними». Також Володимир Лапа подякував Уряду Швейцарської Конфедерації за технічну допомогу, яка надається Уряду України.

«Цей проект є невід’ємною складовою «Стратегії швейцарського співробітництва з Україною на 2015-2018 роки», яка включає сталий економічний розвиток як один з ключових напрямків. Сільське господарство і сільськогосподарський експорт є важливими для української економіки. Таким чином, інвестування в посилення безпечності харчових продуктів, зокрема в молочному виробництві, відповідає стратегічній меті щодо зміцнення економічної стійкості малих і середніх підприємств шляхом поліпшення ділового клімату, диверсифікації експорту та інтеграції у міжнародну торгівлю. Ціль проекту, якому ми сьогодні даємо офіційний старт – впровадження сучасної системи контролю за безпечністю молочних продуктів в Україні. Це можна досягти завдяки тісній співпраці державних структур, приватного сектору і негромадських організацій», – зазначив Хольгер Тауш, Директор Швейцарського бюро співробітництва в Україні.

Основною передумовою реалізації проекту являється те, що структура молочної галузі та загальний ланцюг постачання і виробництва молочної продукції в Україні сильно фрагментовані та слабкі. 80% загального обсягу сирого молока виробляється малими господарствами, які характеризуються низьким рівнем контролю за показниками якості та безпеки молока. Через низький рівень постачання якісного молока молокопереробні підприємства змушені купувати молоко низької якості, що безпосередньо впливає на якість продуктів та їх конкурентоспроможність на міжнародному ринку.

Манон Шуперс, Директор швейцарської компанія SAFOSO, презентувала три основні компоненти проекту:

  • · – створення інституційних механізмів, які забезпечать використання інтегрованої системи контролю безпечності молочних продуктів Державною ветеринарною та фітосанітарною службою (Держветфітослужба);
  • ·      – підвищення знань і надання сучасних інструментів для впровадження ефективної системи інспекції безпечності молочних продуктів;
  • ·         – зміцнення потенціалу приватного сектору у виробництві безпечного молока для споживачів України та за кордоном.

Недостатня відповідність європейським і міжнародним стандартам безпеки харчових продуктів – це основна перешкода для виходу України на ринки ЄС. Тому діяльність проекту спрямована, з одного боку, на надання технічної підтримки Держпродспоживслужбі/ Держветфітослужбі, а з іншого боку, на допомогу молокопереробній галузі для поліпшення виробництва безпечного та високоякісного молока на рівні первинного виробництва.

Проект реалізує швейцарська консалтингова компанія SAFOSO за підтримки Державного секретаріату Швейцарії з економічних питань – ДСШЕП (SECO).