Рослинництво

Ріст ріпаку: чому високо – не завжди добре та як уникнути переростання культури

25.09.2020

Сьогодні ріпакова олія особливо затребувана в країнах ЄС (Німеччина, Польща, Іспанія), де є значний запит на біопаливо. Обсяги як виробництва, так і перероблення цієї культури зростають щороку. Починаючи ще з 1985-го,  виробництво ріпаку посідає третє місце після пальмового та соєвого насіння.

Задля забезпечення попиту на ріпакову олію, агровиробники та науковці працюють над виведенням нових сортів і гібридів, які би були більш олійними, а також такими, у яких би було менше втрат насіння під час збору врожаю. Адже одна з особливостей ріпаку – нерівномірне дозрівання під час якого верхні стручки можуть бути вже сухими та осипатися, а нижні – ще зеленими та сирими. Розтріскування стручків призводить до осипання насіння (а це падалиця ріпаку, з якою доведеться боротися в наступних культурах) і втрат урожаю. Внаслідок руйнування стручка втрати врожаю зазвичай становлять приблизно 5–10% від загального виробництва. А за відносно суворих кліматичних умов (особливо спекотних і вітряних) цей показник може сягати всіх 50%.

Цих втрат вдається уникати, якщо завчасно регулювати ріст ріпаку. Як мінімізувати розтріскування стручків, вилягання культури та нерівномірне цвітіння, пояснює Михайло Маленький, менеджер з маркетингу напряму соняшника й ріпаку компанії BASF в Україні, Молдові та країнах Кавказу.

Стійкі до розтріскування гібриди ріпаку

Розтріскування стручка залишається актуальною темою по всьому світу – від Індії та Китаю, до Канади та США. Це питання виносять на один рівень із іншими проблемами (олійність ріпаку, врожайність, пристосування до різних кліматичних умов тощо) на масштабних міжнародних конгресах, які проводять щочотири роки. Зокрема, 2015-го група китайських науковців виокремила молекулу QTL. Вона регулює важливі агрономічні ознаки, як-от: урожайність, вміст олії в насінні, родючість, стійкість до хвороб і комах, абіотичний стрес, період цвітіння та стійкість до руйнування стручка.

Канадські та американські вчені почали застосовувати ці молекулярні маркери в селекційних програмах. Тільки в Китаї протягом 2005–2014 років було виведено 215 сортів ріпаку, 210 з яких – озимі та п’ять  – ярі.

Річ у тім, що багато сортів ріпаку були виведені з його “диких” предків. Тому рослина природно, як тільки дозріває, починає осипатися, адже вмикається природний механізм – дати “нове життя”, розкидавши насіння. Він актуальний для природи, але в сільському господарстві завдає збитків. Однак, знайшовши гени та механізми, які відповідають за ці процеси, їх частково вдалося взяти під контроль. Відтак, завдяки цим та іншим дослідженням, низка сучасних гібридів ріпаку досить стійкі проти розтріскування.

Застосування регуляторів росту

Ріпак, як і соняшник, любить тягнутися вгору. Проте часто стрімкий ріст призводить до ламкості стебла, нерівномірного цвітіння та передчасного розтріскування стручків. Уникнути цього допомагають регулятори росту. Для озимих сортів препарати вносять ще восени – за наявності 4-6 листків культури, та навесні. Для ярих – тільки навесні.

Для отримання найбільших урожаїв ріпаку надзвичайно важливим є швидкий і здоровий розвиток його посівів на початкових фазах. Приблизно 70% урожайності закладається до настання періоду спокою. Збалансоване регулювання росту ріпаку восени забезпечить рівномірність посівів, гарну перезимівлю і швидке відновлення весняної вегетації. Інтенсивний ріст, міцність і розвиненість кореневої системи є необхідною передумовою для високої зимостійкості рослин – така коренева система накопичує більше енергії.

Ідеальна будова рослини формується завдяки застосуванню регулятору росту навесні: вкорочується її головний пагін і водночас посилюється ріст бічних пагонів. Важливо також, щоб останні набували сили й потовщення. Відтак рослини цвітуть і дозрівають рівномірно. Завдяки цьому можна зібрати найвищий урожай з найменшими втратами. Саме цих властивостей росту та розвитку ріпаку можна досягти з поєднанням морфорегуляторно-фунгіцидних діючих речовин, наприклад, таких як метконазол і мепікват-хлорид. Вони якраз здатні восени впливати на кращий розвиток кореневої системи, зменшувати кореневу шийку, потовщувати листя та весною поліпшувати архітектоніку рослини, суттєво  зменшуватти її висоту, впливати на додаткове гілкування та забезпечувати рівномірне формування стручків і цвітіння.

Використання фунгіцидів

 До передчасного розтріскування стручків призводять патогени. Особливо небезпечний у посівах ріпаку альтернаріоз. Його збудник вражає стебла, стручки, листя. Призводить до формування недорозвиненого насіння і розтріскування стручків. Альтернаріоз “висушує” стручки, тож вони втрачають еластичну здатність – і навіть розкриваються передчасно. Хвороба може завдати збитків до 30-50% від усього врожаю.

Найкраще рішення для подолання цієї проблеми – поєднання двох діючих речовин – метконазолу та піракластробіну. Перша порушує біосинтез клітинних мембран гриба та стримує виробництво ергостерину. Піраклостробін, розподіляючись у внутрішніх тканинах рослини, гальмує надходження енергії в клітини. Це викликає загибель спор гриба. У результаті ні патогени, ні їхні спори не можуть розвиватися. Ріпак отримує тривалий захист.

Правильне збирання

Збирання ріпаку має теж важливе значення. Ще відносно нещодавно культуру збирали вручну. Однак, у промислових масштабах це недоцільно й неможливо. Зазвичай для збирання використовують комбайни або інші зернозбиральні машини. Тому, навіть, якщо вдалося досягти мінімального розтріскування стручків, під час збирання рослини вони все одно можуть “посипатися”. Аби не залишити частину врожаю на полі, варто користуватися ріпаковими столами з вертикальним і горизонтальним різальними ножами. Також оптимально проводити збирання, коли вологість насіння становитиме 10-13%.

Єдиного унікального правильного рішення щодо збирання та вирощування ріпаку не існує. Навіть в одному господарстві на сусідніх полях різні гібриди чи сорти можуть демонструвати абсолютно різну врожайність та стиглість. Водночас про всі деталі варто бути обізнаним, аби уникнути максимально можливих втрат.

Залишити коментар: