Новини

Рада прийняла закон, що зобов’язує аграріїв встановлювати ваги на кожне поле, інакше – 34 тис. грн. штрафу з вантажівки

08.06.2021

3 червня Верховна Рада України підтримала у другому читанні та в цілому законопроєкт №3742 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю», яким вносять ряд змін щодо перевезення вантажів та заповнення документів.

В ході голосування були підтримані деякі правки народних депутатів, які були розроблені та запропоновані експертами УКАБ, зокрема:

1) Скасовано норму, яка передбачала штраф за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм до 2% включно та з 2% до 5%. Фактично залишили чинну редакцію, якою передбачаються штрафи за перевищення таких параметрів на більше ніж 5%, адже дана норма дуже сильно могла вдарити по перевезенню зернових культур, особливо при вивезенні зерна з поля, коли не завжди є немає можливості з точністю встановити вагу вантажу.

2) Враховано правку, яка перешкоджає тотальному копіюванню чи скануванню документів на перевезення вантажів під час рейдових перевірок інспекторами Укртрансбезпеки, – це дозволено лише у випадках коли виявлено порушення законодавства щодо габаритно-вагових перевезень.

«Це великий плюс, що врахувались пропозиції на застосування штрафів при «перегрузі» від 5%, адже це дозволяє уникнути тотального терору вантажоперевізників та корупційних проявів, оскільки перевищення на 2% – це по суті величина похибки. Слід зазначити, що водночас, за перевищення на 5% вагових параметрів було збільшено штрафи», – коментує координатор комітетів УКАБ Олег Нестеров.

Проте, народні депутати не підтримали ряд суттєвих  для аграріїв пропозицій, зокрема:

1) Правку, якою пропонувалося, що вага в ТТН при вивезення продукції з місць виробництва/вирощування зазначається за наявності вагів. Дана правка пропонувалася з метою уникнення внесення аграріями невірних даних в ТТН під час завантаження зерна в полі, де технічно важко визначити вірну вагу. Зокрема одним із варіантів, який пропонувався депутатам комітету транспорту до обговорення – це вписувати розрахункову вагу. Тепер навіть якщо перегрузу немає, але було невірно вказано масу в ТТН через відсутність ваг, буде штраф.

2) Правку, яка визначала вступ в дію положень закону через 6 місяців з дати опублікування. Ця правка передбачала надання перехідного періоду, упродовж якого товаровідправники та перевізники змогли б підготуватися до нових законодавчих змін, врахувати їх при формуванні тарифів, провести відповідні інструктажі для персоналу тощо.

«Положення, які не були враховані, фактично штовхають аграріїв вказувати в ТТН хибні дані щодо точної ваги вантажівки з зерном. Особливо критично це для аграріїв в поєднанні з нормами законопроєкту №3743, а саме статтею 132-2, яка передбачає, що за вказані в ТТН хибні дані щодо ваги встановлюється штраф у розмірі 2000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 34 тис. грн. Єдиним виходом з даної ситуації, який може зменшити ризики тотального штрафування всіх вантажівок при виїзді з полів, буде зазначення до цієї статті 132-2 примітки  на дозвіл похибки у вазі на 5%», – зазначив Олег Нестеров.

Залишити коментар: