Ґрунти

Польова школа фермера ФАО: сівозміна та біорізноманіття

17.05.2019

На Харківщині відбувся тренінг щодо сталого управління природними ресурсами.

Проблема деградації ґрунтів є надзвичайно серйозною для України, оскільки вражає 6,5 млн га, тобто 20% сільськогосподарських продовольчих земель. Найбільш небезпечними формами деградації ґрунтів в Україні є водні та вітрові ерозії, що найбільше проявляються в умовах Степу на сході країни.

Досягти нульового рівня деградації ґрунтів можна лише дотримуючись практик сталого ведення сільського господарства, зокрема через сівозміну, збереження та збільшення біорізноманіття. Саме ці питання – оптимізація структури сівозміни в умовах Степу, проблема вовчка в посівах соняшника – стали основою теоретичної та практичної частин другого тренінгу Польової школи фермера ФАО, організованого за участі Українського науково-дослідного інституту прогнозування та випробовування техніки і технологій для сільськогосподарського виробництва імені Леоніда Погорілого (УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого). Учасниками цього заходу стали більше 70 фермерів, науковців, студентів вищих навчальних закладів у сфері сільського господарства.

Практичну частину тренінгу проведено на території господарства ТОВ «Югран» (Ізюмський р-н, Харківська обл.). Учасники оглянули посіви озимої пшениці, нуту та сочевиці, льону олійного, соняшника, порівняли запаси вологи за різних технологій обробітку у шарі ґрунту 1 метр та виміряли щільність ґрунту.

Загалом ФАО проведе десять тренінгів, щоб допомогти фермерам зупинити деградацію земель в Україні. Тематика тренінгів стосується весняної посівної кампанії, біорізноманіття, зрошення, методів обробітку ґрунту, відновлення захисних лісосмуг, економічних розрахунків у веденні сільського господарства.

Тренінги організовано в рамках проекту ФАО «Інтегроване управління природними ресурсами деградованих ландшафтів лісостепової та степової зон України», який фінансує Глобальний екологічний фонд (ГЕФ). Діяльність в рамках цього чотирирічного проекту ФАО пов’язана з більш широкими глобальними зусиллями, оскільки сприяє досягненню Цілі 15 сталого розвитку «Життя на землі» – захист екосистем суші.

Також в рамках проекту 24 травня відбудеться заснування Українського ґрунтового партнерства, що відіграватиме важливу роль у відстоюванні та координації ініціатив для боротьби з деградацією земель, належному представленні українських ґрунтів світовій спільноті, а також розвитку відповідного діалогу та прийняття рішень на національному рівні.

Регіональне відділення ФАО для Європи та Центральної Азії

Фото: ©ФАО/Юлія Кісільова