Гість номера

ПАП «Агропродсервіс»: високий урожай починається з доброго насіння

03.06.2020

Найбільший на Західній Україні Міжнародний форум аграрних інновацій «Нове Зернятко», який традиційно проводять у червні на Тернопіллі,  4 роки поспіль був однією з найочікуваніших подій сільськогосподарської галузі. Організатори форуму – знана та шанована в Україні компанія «Агропродсервіс» спільно з партнерами докладали максимум зусиль, аби всі гості, які прагнуть упроваджувати інноваційні та технологічні рішення для підвищення врожайності та рентабельності вирощування сільгоспкультур, а також для розвитку свого бізнесу, отримали не лише максимум корисної інформації, а й позитивні емоції на цілий рік.

На жаль, цьогоріч пандемія коронавірусу внесла свої корективи, тому замість ювілейного 5-го форуму організатори вирішили запропонувати новий формат діалогу – мінісемінари з насінництва «Живе спілкування у полі», які проводитимуть упродовж червня.

Аби дізнатися детальніше, що демонструватимуть відвідувачам під час заходу, а також про те, чим сьогодні живе одне з найуспішніших і найпродуктивніших аграрних підприємств нашої країни, яке забезпечує роботою майже 2,5 тисячі людей, редакція журналу «АгроЕліта» поспілкувалася з представниками компанії ПАП «Агропродсервіс».

«Агропродсервіс» – багатогалузеве підприємство

Андрій Степанович Баран, генеральний директор ПАП «Агропродсервіс»:

«Наша компанія заснована 1999 року. Стартували з обробітку 2,5 тис. га земель, розташованих поблизу села Настасів Тернопільського району Тернопільської області. На початках займалися рослинництвом і вирощуванням с/г культур на насіння. Спершу – лише для власних потреб, але з часом  збільшувався земельний банк, зростали потреби господарств у якісному насінні, і ми зрозуміли, що насінництво можна розглядати вже як окремий бізнес.

Баран Андрій Степанович, генеральний директор ПАП «Агропродсервіс»

Сьогодні в земельному банку компанії «Агропродсервіс» – 45 тисяч гектарів родючої землі у Тернопільській, Івано-Франківській та Львівській областях. Із 2004 року отримали статус елітнасінгоспу.

Пропонуємо товаровиробникам насіння високоврожайних сортів озимих і ярих зернових культур, а також гороху, сої та кормових бобів, провідних зарубіжних селекційних компаній, вирощене на полях нашого господарства та дроблене на високоякісному насіннєочисному обладнанні.

Весь посівний матеріал відповідає вимогам ДСТУ 4138-2002, адже кожна партія насіння підтверджена «Сертифікатом, що засвідчує посівні якості насіння». За всі роки роботи ПАП «Агропродсервіс», як господарство з ведення насінництва не отримало жодної рекламації на насіння, реалізованого с/г підприємствам, що свідчить про бездоганну репутацію та високі якості посівного матеріалу.

2012 року побудували елеваторний комплекс на 80 тисяч тонн одноразового зберігання, а також розпочав роботу насіннєвий завод потужністю 360 тонн/добу. 2019 року в роботу запустили 2-гу насіннєочисну лінію, що дозволило вдвічі збільшити об’єми виробництва насіння.

Водночас із розвитком рослинництва й насінництва, зберігали та розширювали тваринництво. Започаткували його ще 2006 року, а нині воно представлено багатьма галузями: свинарством, птахівництвом, розведенням ВРХ.

2011 року побудували свій комбікормовий завод потужністю 15 т/год та завод із переробки сої потужністю 1400 тонн/місяць.

З 2016 року відновили роботу «Тернопільського м’ясокомбінату», який забезпечує українців  якісним м’ясом  свинини й телятини».

Насінництво – пріоритетна галузь

Любов Джурик, агроном-консультант із насінництва ПАП «Агропродсервіс»:

«Асортимент сортів насіння, що пропонує компанія «Агропродсервіс» – різноманітний і задовольняє сучасні потреби товаровиробників.

Всі сорти стабільні, характеризуються високим потенціалом продуктивності. Серед представлених сортів: як новинки, так і перевірені часом і господарствами популярні сорти. Спеціалісти з насінництва постійно стежать за тенденціями розвитку вітчизняної і зарубіжної селекції та відразу впроваджують нові перспективні сорти у власне насінництво.

Любов Джурик, агроном-консультант із насінництва ПАП «Агропродсервіс»

Кількість нових сортів збільшується з кожним роком, проте, перед введенням будь-якого сорту у виробництво, його обов’язково випробовують на демонстраційних посівах за загальноприйнятої для господарства технології вирощування. Тільки після отримання позитивних результатів і вивчення особливостей кожного сорту вводимо його у насінництво.

Велику увагу приділяємо основним критеріям сорту:

  • посухостійкості, що особливо актуально в останні роки за відсутності вологи у критичні періоди росту та розвитку рослин;
  • стійкості до хвороб, адже суттєво знижуються витрати на засоби захисту рослин;
  • зимостійкості та морозостійкості, яка має особливе значення за перепаду температур чи безсніжної зими;
  • високому потенціалу врожайності за різних технологій вирощування, навіть низькозатратних, завдяки чому підвищується прибутковість виробництва;
  • толерантності до строків посіву, адже не завжди є можливість в оптимальні строки провести посівну кампанію;
  • строкам достигання (від ультраранніх до пізніх), оскільки правильний вибір сорту дає змогу зняти напруженість збирання урожаю в період жнив;
  • якісним показникам зерна (клейковина, білок, натура), від яких напряму залежить класність, а, отже, і ціна вирощеного врожаю.

Тісні зв’язки з провідними оригінаторами зарубіжної селекції, з якими співпрацює ПАП «Агропродсервіс», а саме: SELGEN, SAATEN UNION, RAGT, OSEVA, NPZ-LEMBKE, дозволили виростити та 2020 року запропонувати для реалізації с/г товаровиробникам 25 найкращих сортів високоякісного насіння, з них 13 – озимих культур (11 – пшениця та 2 – ячмінь).

Загалом, 2019 року вирощено та дороблено більше 14,8 тис. тонн насіння: для власних потреб і для реалізації кінцевим споживачам – приблизно 8,5 тисяч тонн, на замовлення для оригінаторів – 6,4 тис. тонн сертифікованого насіння. 2020 року цю цифру хочемо збільшити: плануємо виростити та доробити до посівних кондицій – 20,0 тисяч тонн, зокрема 7,0 тис. тонн – на замовлення і 13,0 тис. тонн – для власних потреб і для реалізації кінцевим споживачам».

«Наше насіння висівають по всій Україні…»

Карачка Іван Володимирович, директор ПАП «Агропродсервіс»

Карачка Іван Володимирович, директор ПАП «Агропродсервіс»:

«Загальна площа насіннєвих посівів господарства ПАП «Агропродсервіс» – 4,5 тис. га. Кількість сортів на розмноженні – 49, із них 25 сортів – власне для продажу с/г товаровиробникам, а 24 сорти – на замовлення. Адже, ПАП «Агропродсервіс» як елітнасінгосп із багаторічним досвідом і відмінною репутацією має змогу також забезпечувати вирощування та доробку насіння різних с/г культур ексклюзивно для компаній зі світовим ім’ям, які представлені в Україні: ТОВ «РАЖТ Семенс Україна», ТОВ «Заатбау Україна», ТОВ «Дунай Агро», ПП «Бізон-Тех 2006», ТОВ «Осева», та дистриб’юторів: ТОВ «Агроскоп Інтернешнл», ТОВ «ТД «Насіння».

За останні роки географія с/г підприємств, що є постійними покупцями вирощеного насіння, значно зросла, практично немає областей в Україні, у яких агровиробники не використовували б для посіву наше насіння. Найбільший попит – в областях, що межують із Тернопільщиною, а також у Волинській, Харківській, Полтавській, Миколаївській, Одеській та інших областях. Минулоріч розпочали експорт насіння гороху в Республіку Молдова».

Технологічні «секрети»  господарства

Чалик Олег Ярославович, заступник директора з рослинництва ПАП «Агропродсервіс»:

«Ми вирощуємо кукурудзу, озимі пшеницю та ячмінь, соняшник, сою, ярий ячмінь і пшеницю, ріпак, горох і цукровий буряк. Розташування земель у Західних областях України, де клімат є максимально сприятливим для вирощування цих сільськогосподарських культур, дозволяє компанії отримувати хороші врожаї.

Чалик Олег Ярославович, заступник директора з рослинництва ПАП «Агропродсервіс»

Оскільки ґрунти в господарстві дуже різноманітні: є карбонатні, піщані, суглинки й важкі суглинки, то до обробітку підходимо дуже відповідально. Зазвичай здійснюємо традиційний обробіток: оранку та культивацію, також частково застосовуємо агрегати, що працюють без перевертання орного пласта (посіяли навіть цукровий буряк за такої технології обробітку). Оскільки клімат із кожним роком змінюється, кількість опадів зменшується: якщо в орному шарі роками було 170-200 мм продуктивної вологи, то сьогодні після зими – 120-130 мм, а подекуди навіть 100-110 мм (залежно від регіону), то такий обробіток дуже рятує ситуацію.

У компанії «Агропродсервіс» усі культури вирощують за інтенсивними технологіями, які призначені задовольнити потреби та вимоги с/г культур на різних фазах вегетації, у критичні періоди розвитку, сформувати високу врожайність кожного сорту та гібриду, що забезпечує стабільний потужний результат навіть за несприятливих (нетипових) погодних умов вегетаційного періоду.

Ми працюємо з провідними оригінаторами насіння, засобів захисту рослин, мінеральних і мікродобрив.

Система внесення добрив розроблена згідно з результатами агрохімічних обстежень ґрунтів, відповідно до запланованого врожаю кожної з вирощуваних с/г культур. Використовуємо тверді та рідкі органічні добрива (на площі понад 3,0 тис.га), а також мінеральні добрива, у середньому 285 кг діючої речовини на гектар.

Щоправда, останнім часом робимо ставку на рідкі добрива: мінеральне азотне добриво КАС (ним обробляємо 90% зернових) і на аміачну воду (вносимо під цукровий буряк і кукурудзу). Придбали для цього всю потрібну техніку. Від твердих азотних добрив поступово «відходимо», тому що вони  мають властивість «вивітрюватися», що дуже затратно.

За потреби вносимо мікроелементи, у нас є своя мінілабораторія, яка дозволяє просто на полі визначити, чого саме не вистачає тій чи іншій рослині.

Велику увагу приділяємо й ефективному захисту рослин.

Перш за все, робота агронома полягає в тому, щоб не «гасити пожежу», а передбачити, як її уникнути. Тому взимку ми проводимо навчання для агрономічної служби, визначаємо,  які виклики можуть загрожувати культурам, розробляємо технологічні карти, які дозволять їх уникнути чи подолати без втрат.

Оскільки на підприємстві є достатня кількість необхідної техніки (8 самохідних і один причіпний обприскувач), то всі засоби захисту вносимо вчасно, користуємося перевіреними роками препаратами провідних компаній, як-от: BASF, Bayer, Syngenta, ADAMA та ін.

Тож попри складні погодні умови: безсніжну зиму, малу кількість опадів на початку весни, низькі температури, на сьогодні всі наші культури в доброму стані, ми очікуємо гарний результат».

Насіннєвий завод

Андрій Андрійчишин, керівник насіннєвого заводу ПАП «Агропродсервіс»

Андрій Андрійчишин, керівник насіннєвого заводу ПАП «Агропродсервіс»:

«2012 року було відкрито першу лінію сучасного насіннєвого комплексу марки «Сimbriа» (Данія), потужністю 15 тонн на годину. До нього також входили: вагова, сушка, лабораторія з первинного аналізу зернових і 12 ємкостей місткістю по 1000 тонн кожна для зберігання насіннєвого матеріалу, завезеного з поля.

Під час проведення Форуму аграрних інновацій «Нове Зернятко» 2019 року, компанія «Агропродсервіс» запустила в роботу 2-гу лінію насіннєвого заводу, що дозволило вдвічі збільшити об’єми виробництва насіння. Лінія обладнана фотосепаратором, який сортує насіння за кольором. Максимальна потужність нової лінії – це виробництво до 10 тонн/год готового насіння.

Площа заводу 1700 м кв., висота – 25 м, це дозволяє приймати насіннєвий ворох великими машинами та розміщувати його так, щоб не допустити змішування сортів.

Потужності заводу, компанія використовує як для власних потреб, так і для своїх клієнтів, яких у нас велика кількість, адже займаємося доробкою насіння до посівних кондицій різних культур: зернових, бобових, олійних».

Наостанок планами на майбутнє поділився генеральний директор компанії «Агропродсервіс» Андрій Баран:

«Основне завдання для нас на сьогодні – втримати позитивну динаміку «ритму життя» компанії, колективу, виробництва, продовжувати підвищувати продуктивність і рентабельність: вирощувати максимальну кількість продукції на полі та знижувати її собівартість, покращувати ефективність роботи ферм тощо.

Шкода, звичайно, що наш традиційний Міжнародний форум аграрних інновацій «Нове Зернятко», який цьогоріч мав би відзначати 5-річний ювілей, довелося відкласти. Та сподіваюся, що наступного року ми до нього повернемося!

Сьогодні ж запрошуємо всіх зацікавлених сільгоспвиробників відвідати захід у новому форматі «Живе спілкування у полі», який передбачає тематичні огляди демоділянок, насіннєвих посівів, консультації в полях і ознайомлення з технологіями вирощування, з роботою насіннєвого заводу та насіннєвої лабораторії».

 © Анна Артим

Залишити коментар: