Дні поля

Імпульс для розвитку картопляної галузі буде? Обіцяють…

24.09.2020

27 серпня на базі ТОВ «Гранекс-Черкаси» у селі Деньги Золотоніського району Черкаської області провели Всеукраїнський День картоплі. Організатори – Українська асоціація виробників картоплі (УАВК), українське представництво «ДЛГ Україна» і комунікаційна платформа «СкаЖений агроном».  

Такий захід проводять утретє, і спільним для всіх трьох є констатація проблем, у яких перебуває картопляна галузь України. Констатація того, що вони поки що лише накопичуються. Приїзд і участь в Дні картоплі заступника міністра економіки, торгівлі та сільського господарства Тараса Висоцького, а також керівників аграрних департаментів усіх облдержадміністрацій, є обнадійливим. Це сигнал, що український уряд зверне реальну увагу на розвиток галузі, чого не робили вже фактично протягом останнього десятиліття, що принесло загалом невеселі результати.

Україна нині четверта у світі з вирощування картоплі. Щорічно ми копаємо 22-23 мільйони тонн. Та наступна інформація нівелює цю втіху до нуля. Проблема в тому, що садимо 4 млн тонн, скільки ж споживаємо, ще 6 млн згодовуємо худобі, а от 7 мільйонів тонн – уявіть тільки, 7 млн (!) – викидаємо. Немає де зберігати, немає де переробляти. З вирощеного в Україні на виготовлення продуктів з картоплі йде лише 250 тисяч тонн. 

Тарас Висоцький, заступник міністра, на відкритті Дня картоплі наголосив: ще 5 років тому частка промислового виробництва картоплі в Україні сягала 30%, сьогодні – менше 2%. Решта – на людських городах. Це вирощування без сучасних технологій, без інвестицій. Це ще один зріз дуже серйозної проблеми, яка своїм крилом негативно впливає і на здоров’я українців. Адже відсоток безконтрольного використання хімічних препаратів, часто невідомого походження,  під час обробки картоплі  дуже й дуже високий.

– Уряд націлений започаткувати зміни в картопляній галузі, починаючи вже з 2021 року. Напрацьована Програма з розвитку промислового картоплярства на 2021–2025 роки. Вона має слугувати виведенню галузі на сучасний конкурентоспроможний рівень, – акцентував Тарас Висоцький.

Урядова підтримка галузі, за його словами, буде направлена на збільшення посівних площ, залучення капітальних інвестицій у зберігання  картоплі та неодмінно – у переробку. Це сприятиме насиченню внутрішнього ринку, збільшенню експортної складової, розвитку підприємництва та збільшенню відсотку зайнятості людей у селах.

Про те, що попит на картоплю зростає, і про те, що Україна має значні перспективи для розвитку галузі, а значить картоплярство має отримати підтримку з боку держави,  говорили й інші гості картопляного фестивалю – посли та радники, аташе посольств в Україні: Бельгії, Королівства Нідерландів,  Німеччини.

ТОВ «Гранекс-Черкаси» працює з 2012 року. Обробляє 3400 гектарів. Вирощує зернові, технічні, олійні культури. Овочевий проєкт компанії – цибуля та картопля, 400 га – на зрошенні.

Свою зрошувальну  систему в бельгійсько-черкаському підприємстві почали будувати 2015 року. На сьогодні пробито 15 скважин глибиною до 40 метрів, є басейн-накопичувач глибиною до 4 метрів, звідки вода під насосами й подається безпосередньо для поливу, прокладені водні артерії. Для фронтального поливу застосовують 400-метрову машину американського виробництва.

З цього року 6 гектарів задіяли саме під крапельний полив. Там, на демополі,  можна було ознайомитися з характеристиками та результатами вирощування 76-ти сортів картоплі від різних компаній.

Також учасники Всеукраїнського Дня картоплі ретельно знайомилися на інших локаціях з технікою, котра задіяна під час процесу вирощування та збирання.

Посилену увагу викликало побудоване тут картоплесховище – єдине в Україні з підпільною вентиляцією. У ньому є дві  камери для зберігання картоплі навалом на 6 тисяч тонн, і дві камери для контейнерного зберігання цибулі.

Наостанок заходу продемонстрували роботу самохідного чотирирядного картоплезбирального комбайна.

Всеукраїнський день картоплі мав на меті вивчення досвіду, ознайомлення з  передовими технологіями вирощування картоплі, обмін думками, ідеями.

Взявши участь у розважально-навчальному квесті «Картопляний блокчейн», продемонструвавши певний рівень знань та активності, можна було заробити  картопляні гроші – фріти. А вже потім на аукціоні придбати за них цінні та корисні товари, послуги. Найцінніший подарунок квесту –розіграш планшету Apple  iPad. А ще – можливість дати назву новому  сорту картоплі.

Відгуки учасників

Микола Пономаренко, президент  Української Асоціації виробників картоплі, директор СТОВ «Десна» (с. Боромика, Чернігівський р-н, Чернігівська обл.):

«Картоплярство в Україні має значні  перспективи, але на сьогодні ситуація тривожна. Вона погіршуватиметься, якщо не прийняти урядову Програму підтримки розвитку галузі. Відрадно, що вона розроблена, якраз про це і говорив заступник міністра Тарас Висоцький, але її треба приймати якнайшвидше. Ми в цьому програємо і Росії, і Білорусі, де вже подібні програми діють, вони підтримують і вітчизняних виробників картоплі, і, що дуже важливо, внутрішній споживчий ринок. Зокрема, у Росії завдяки  названим заходам  кілограм картоплі для кінцевого споживача минулого року був у 3-4 рази нижчим, ніж у нас. Саме через це в Україні зростає імпорт картоплі. Дуже тривожна ситуація була 2019 року, коли восени завезли цього продукту до нас у 43 рази (!) більше, ніж попереднього. Імпорт різко зріс до 250 тисяч тонн.

Ще одна важлива проблема. За найоптимістичнішими підрахунками, доля промислового вирощування  картоплі складає у нас лише 5%, а багато  хто говорить і взагалі про 2%. Решта – приватне вирощування. Цю тенденцію потрібно кардинально зламати, адже традиційне для нас вирощування і копання картоплі – це сьогодні шлях в нікуди. Це розповсюдження хвороб, адже ніхто не займається насінництвом, використання хімічних речовин для захисту рослин є безконтрольним. Тобто, можна тільки уявити, що ми насправді споживаємо.

Ще раз наголошу, картопляний бізнес – трудомісткий, та українські картоплярі готові займатися ним і далі. Це і підтвердив нинішній Всеукраїнський День картоплі. Скажу про себе: я втягнувся і кидати вже не збираюся. Сьогоднішній захід  можна оцінювати як своєрідну ін’єкцію  оптимізму для картопляних підприємців. Проте без реальної державної підтримки  її майбутнє зовсім не райдужне».

Олексій Олабін, менеджер зі збуту ТОВ «Солана Україна» (м. Київ):

«Всі ми знаємо, що вирощування картоплі – бізнес непростий, а якщо не застосовувати полив – то й взагалі ризиковий. Однак, я на Дні картоплі, працюючи з його учасниками, наголошував і ще на одному. Так само важливо ніколи не забувати й завжди враховувати, що бульба народжується, живе та розвивається у ґрунті. Це її дім. Якщо в ньому бульбі якось тісно, незручно, тоді й не варто чекати позитивного результату, які б відмінні характеристики не мав той чи інший сорт. Тому надзвичайно важливо якісно підготувати ґрунт. А це – ліквідація плужної підошви, що дозволить нормально розвиватися кореневій системі та зберігати таку бажану й уже для багатьох регіонів дефіцитну вологу. І друге – треба максимально позбутися грудки, особливо це важливо для  важких ґрунтів. Цього можна досягти  внесенням органіки, тобто гною, перегною, сидератів, або – вапнуванням чи гіпсуванням. А взагалі у картоплярстві, як і в кожному бізнесі, дрібниць немає. Всьому треба приділяти належну увагу».

© Анатолій Гаркуша

Залишити коментар: