Від сівби – до збирання – 2020

Цукровий буряк: від сівби – до збирання. Рослини розвиваються добре, проявів кореневих гнилей немає

27.07.2020

Триває проєкт «Цукровий буряк: від сівби – до збирання», який редакція журналу «АгроЕліта» проводить спільно з компанією «Сесвандерхаве» – лідером у галузі насінництва цукрових буряків та одним із найуспішніших бурякосійних господарств України – ПП «Західний Буг».

15 липня ми вже втретє побували на полях підприємства поблизу села Берездівці Миколаївського району Львівської області,  аби перевірити, у якому стані зараз перебувають гібриди «Сесвандерхаве», а також дізнатися, які поточні завдання та виклики стоять перед агрономічною службою.

Нагадаємо, на полях ПП «Західний Буг» посіяно майже 14 000 га цукрових буряків. Гібриди селекції «Сесвандерхаве» займають 1600 га. На дослідному полі приблизно 145 га займає гібрид Тапір, насіння якого висіяно з чотирма різними варіантами протруювання: стандартне протруювання, з двома біологічними препаратами українського виробництва (один із них, як запевняє виробник, пригнічує розвиток і шкодочинність цистової нематоди, інший – захищає від кореневих гнилей), і насіння, оброблене протруйником, який набирає популярності в Європі.

Вже традиційно нашим співрозмовником є агроном-аналітик ПП «Західний Буг» Володимир Крупак.

– Володимире, як себе тепер почувають рослини? Чого їм наразі не вистачає?

Рослинам зараз усього доволі – і тепла, і вологи (місцями навіть занадто). Цукровий буряк розвивається добре, хоча, як порівняти з попереднім роком, вегетація відстає на 7-10 днів. У середньому по господарству густота рослин на гектар – у межах 90-95 тисяч. Середня маса коренеплодів – 200-300 грамів. Щодо наростання вегетативної маси, то тут усе залежить, передусім, від селекції (а точніше, генетики). Є категорія гібридів, які досить швидко нарощують свою біомасу, протягом липня і на початок серпня вони вже мають сформувати 70% кінцевої маси, щоб із них розпочинати копку. Інші ж гібриди нарощують біомасу повільніше.

А як показують себе гібриди «Сесвандерхаве», зокрема Тапір, та чи помітно вже різницю між різними варіантами протруювання?

Гібрид Тапір виглядає досить непогано, проте, оскільки ґрунти на цьому полі характеризуються високою кислотністю, то розвиток буряків тут має свої особливості. Йдеться про підвищений ризик до кореневих гнилей і повільніше наростання вегетативної маси в періоди посухи. Але завдяки опадам, які проходять тепер, буряк розвивається добре та майже не відчуває негативного впливу кислотності.

Щодо різниці, то в результаті обстеження поля в цілому й окремих варіантів протруювання, можу сказати, що її практично немає, адже на всіх варіантах буряк не має ознак пошкодження кореневими гнилями, а розвиток рослин завдяки погоді вирівнявся. Спостерігаємо далі…

Якщо ж говорити про гібриди «Сесвандерхаве» загалом, то в своєму розвитку вони не відстають від інших селекцій, із невеличких «бонусів» – менший відсоток цвітушних рослин, аніж у гібридів інших компаній.

Під час нашої останньої зустрічі Ви зазначали, що в найближчих планах – гербіцидна обробка проти злакових і дводольних бур’янів. Як провели її?

Проти злакових ми вносили грамініциди, а також препарати бетанальної групи та гербіцид Карібу®. Не можу сказати, що забур’яненість зараз усюди повністю «вичищена», бо залишаються ще багаторічні бур’яни, які важко знищити, а також хвощ польовий. Цей бур’ян – проблема, яка наростає з кожним роком, із ним у будь-якій культурі важко боротися, а в буряку практично нереально. Частково подолати його можна лише за допомогою міжрядного обробітку, та для цього потрібні агрегати з дуже високою точністю робочих органів, щоб не пошкодити рослини.

– Місяць тому на бурякових посівах хвороб ще не спостерігали. А яка ситуація сьогодні?

З хворобами зараз, як і кожного року, просто й складно водночас. Хоча церкоспороз завжди з’являється прогнозовано, та боротьба з ним щоразу потребує нестандартних підходів і більших затрат, оскільки виникає резистентність збудника до препаратів, і, окрім системних фунгіцидів, потрібно вносити ще й контактні діючі речовини.

Першу фунгіцидну обробку ми провели 25 червня: внесли Рекс® Дуо 0,7 л/га та Медян Екстра® 1,8 л/га, тепер готуємося до другої обробки фунгіцидами Альто® Супер 0,8 л/га або Рекс® Дуо та Купроксат 2,5 л/га.

Також зазначу, що, крім фунгіцидів, потрібно вносити борвмісні продукти й інші мікроелементи, які відіграють важливу роль для формування клітинної структури коренеплоду, що в подальшому вплине на його цукристість.

– Чи не докучають шкідники?

Інсектицидні обробки цього року мали найменше сенсу: у кінці травня, коли було потепління, з’являлася попелиця, з нею ми «попрацювали» системними продуктами, і з того часу проблем не було. Набагато більше шкоди приніс град, який знищив чимало листкової маси.

– Можете вже зробити якісь прогнози на врожайність?

Будь-які прогнози – це дуже невдячна справа, бо, наприклад, якщо станом на зараз подекуди є густота на гектар – навіть 100 тисяч і середня вага – до 500 г, то посушливий серпень і вересень можуть внести свої корективи та спричинити до того, що буряки всохнуть і на момент копки маса буде навіть менша, ніж тепер.

– Які проблеми наразі загрожують солодкому коренеплоду?

Суттєвою проблемою є надлишок вологи: у видолинках і на ділянках, де є переущільнення ґрунту, буряки замокають і можуть гнити. Якщо й надалі будуть інтенсивні дощі, то є ризик втратити густоту внаслідок суцільного вигнивання коренеплодів.

Боротися з кореневими гнилями після їхньої появи дуже важко, краще цій проблемі запобігти: перед посівом покращувати структуру ґрунту, дотримуватися сівозміни тощо. Препарати не дають ефекту, адже жоден із них не може в необхідній концентрації проникнути в сам корінь, тому що це чужорідна для рослини речовина, яку вона не запасатиме. Ми випробовували в себе на полях продукти на основі карбендазиму, бо побутує думка, що вони дозволяють боротися з кореневими гнилями. Проте, покращення співпадало з періодами,  коли переставали йти дощі, пересихав ґрунт і поширення припинялося саме по собі. Теоретично карбендазим міг би допомогти в разі внесення великої норми у ґрунт під корінь (наприклад, крапельним зрошуванням). Тож сьогодні всі надії лише на погоду.

Дучак Сергій Володимирович,  агроном компанії «Сесвандерхаве-Україна»:

«У підприємстві «Західний Буг» цукрові буряки вирощують дуже давно, та отримують гарні результати. До технологій вирощування спеціалісти підприємства підходять грамотно, буряк не забур’янений, наразі помітив невеликі прояви церкоспорозу, проте, за допомогою фунгіцидних обробок цю проблему буде вирішено.

На цьому полі гібрид Тапір загалом у доброму стані, середня маса становить приблизно 400 г, що є гарним показником. Щоправда, на сьогодні буряк трохи відстає від минулорічних прогнозів. Проте, це пов’язано з тим, що на полі явно виражена горбистість, що не дуже добре для вирощування буряків, також спостерігаємо чимало вогнищ кислотності, що надалі може практично призупинити ріст і розвиток рослин і призвести до зниження урожайності.

Радує, що на цьому полі наразі не спостерігаємо проявів кореневих гнилей. Думаю, урожай буде непоганий!».

© Анна Артим

Фото: Павло Балюх

Залишити коментар: