Технології

Битва за врожай: віддай… моє

07.08.2020

Чи знаєте ви, що відбувається у вас на елеваторі, поки вас немає на місці?

Аграріїв із досвідом на м’якині не проведеш, вони перевіряють усі факти, отже, наводжу реальний приклад із життя: прогноз урожаю кукурудзи за Cropio – 89,55 ц/га, а на зважування доїхало тільки 66,93 ц/га. Дивна річ, зважаючи на те, що в сусідів прогноз таки зійшовся з показниками вагів.

Урожай кукурудзи БЕЗ електронного контролю. Прогноз – 89,55 ц/га

Урожай кукурудзи БЕЗ електронного контролю. Факт – 66,93 ц/га

Як уберегти врожай від шкідників… двоногих?

Сьогодні поговоримо про сучасні цифрові рішення на елеваторі.

У древньому китайському трактаті про Мистецтво Війни написано: якщо не знаєш ворога – перемогу не здобудеш.

Із чим (ким) доводиться воювати? Розглянемо основні «схеми».

Схема «Сумчаста тваринка»

Розмір крадіжки дорівнює масі некомерційного вантажу.

В автомобіль завантажений «хитрий» вантаж – каміння, металобрухт тощо. Маса цього вантажу дорівнює масі тари причепа. У причепі є комерційний вантаж. На вагах визначають масу брутто – автомобіль і причіп стоять на платформі. Автомобіль і причіп спочатку зважують правильно. Далі зерно розвантажують з причепа, а некомерційний вантаж залишається в автомобілі.

На другому зважуванні, під час визначення маси тари, автомобіль зупиняється на платформі з порушенням правил: причіп стоїть за межами вагової платформи. Ваги зважують тільки автомобіль з некомерційним вантажем. Його маса буде дорівнює паспортній тарі автомобіля і причепа. У другий раз на платформу заїжджає тільки автомобіль. Причіп не зважують.

Схема «Не там став»

Реалізується через неправильне розміщення транспорту на ваговій платформі.

Схема не стосується неавтоматизованих вагових, де оператор ваг реєструє значення в паперовому журналі або вносить дані в програму обліку самостійно. На таких підприємствах розмір крадіжок визначається совістю оператора ваг.

Але навіть там, де використовують електронні ваги, і значення маси передаються в програму без можливості виправити, є досить високий ризик розкрадань.

Схема «Мене тут не стояло»

У цієї схеми мінімальний рівень складності: шахраям досить домовитися з охороною і оператором на вузлі завантаження.

Роблять так: машина без реєстрації заїжджає на територію підприємства, завантажується комерційним вантажем і виїжджає без зважування. Це досить поширена схема розкрадання з низьким рівнем складності, але за умови, що автомобіль може заїхати на виробничий периметр, минаючи вагову.

Схема «Матриця»

Транспортний засіб заїжджає на вагову для визначення маси брутто. Створюють дві товарні операції в програмі обліку: перша – фактична, інша – фіктивна. Масу одного й того ж транспорту застосовують до різних товарних операцій. Після вивантаження масу тари цієї машини також фіксують у двох товарних операціях. У такий спосіб, на одну фактичну товарну операцію формують додаткову нетоварну операцію (безтоварну, фантомну).

Небагато компаній зіставляють відеозйомку з обліковими товарними операціями, і тільки одиниці доручили це незалежним підрозділам. Переважно цією роботою займаються все ті ж охоронці підприємства, які можуть бути в змові.

Схема «Близнюки»

На підприємство заїжджають два однакових автомобілі: №1 – з комерційним вантажем (процес прийому) і № 2 – порожній (наприклад, як процес вивезення відходів). Кожне авто проходить перше зважування. Далі водії обмінюються номерними знаками або картками RFID (якщо мітка не наліплена на лобове скло, а є карткою). Це відбувається на території підприємства в сліпій для системи відеонагляду зоні.

І це далеко не всі схеми. Є ще «пилосос», що висмоктує зерно з кузова зерновоза на елеваторі, або модернізовані «близнюки», де в кущах на маршруті стоїть причіп з вагою три тонни, тим часом на маршруті їде причіп з вагою 4,5 т. Державні номери в них однакові. Як ви здогадалися, їх просто міняють місцями на «терміновій» зупинці біля кущів.

Кожна з цих схем має свої умови для здійснення, за яких у шахраїв підвищуються шанси реалізувати задумане. Попри це, усі ці варіанти можна попередити. Треба виключити зі схеми людський фактор через запровадження Інтернету речей – це датчики та контролери, що передають дані в програмне забезпечення абсолютно без втручання людини.

Інтернет речей як панацея від розкрадання

Почався збір багатостраждального врожаю–2020, який зазнав удару і від посухи, і від недостатнього снігового покриву, а потім – від злив. А скільки довелося пересівати ярими культурами… Не кажучи вже про антивірусні обмеження. Так, 2020 рік – це екзамен на стійкість для аграріїв.

І от, нарешті, після всіх цих страждань починаємо збирати очікуваний урожай. Та й тут криються небезпеки іншого характеру: треба проконтролювати, щоб саме власник зібрав свій урожай, а не сторонні «помічники». Зараз йдеться не про рейдерські наїзди, а про щорічні «фокуси» з маніпуляціями на зважуванні, про розвантаження збіжжя «наліво», про наповнення чужих зерновозів із власного бункера комбайна… Варіантів багато.

Важливо, що встановлення Iнтернету речей має відбутися не тільки на елеваторі, а охопити повний ланцюжок, починаючи від збирання на полі, контрольованого транспортування та зважування на елеваторі. Встановлювати IoT-платформу треба й на зернозбиральній техніці – комбайнах, перевантажувачах і зерновозах, це як панацея від розкрадання та приписок у бухгалтерії.

Особливо контроль за збиранням урожаю важливий, якщо аграрій користується послугами найманих комбайнів, зерновозів і послугами сторонніх елеваторів.

Як це працює?

Онлайн відстежуються: поле, найменування культури, дата, час, зібрані гектари, яким комбайном, обсяг вивантаженого збіжжя із бункера комбайна в конкретний зерновоз, маршрут зерновоза до вагової, процедура зважування та відбору проби на вологість із передаванням пулу даних у програмне забезпечення. Незалежні контролери варто встановлювати як на власних елеваторах і вагових, так і на сторонніх, послугами якого користується ваше агропідприємство.

Дані інтегруються зі системами бізнес-аналітики й обліку.

По-перше, на кожен бункер комбайна треба встановити порогові датчики наповнення бункера, зазвичай їхня кількість становить від 4 до 10 одиниць. Обов’язково треба ставити «нульовий» датчик на підлогу, щоб контролювати можливі висипання збіжжя знизу.

По-друге, треба чітко розуміти, що зі «свого» комбайна збіжжя не буде відвантажено в «чужий» зерновоз. Тому треба встановлювати систему «свій-чужий» у вигляді електронних міток на комбайни та зерновози.

Коли програмне забезпечення побачить «свого», то тільки тоді почнеться відвантаження з комбайна в «свій» зерновоз.

Також програмне забезпечення відстежує, щоб збіглися gps-координати комбайна та зерновоза. Це треба для того, щоб «своя» електронна мітка не спрацювала, якщо хтось привезе зі собою цю мітку в кишені та захоче відкрити нею «чужий» зерновоз.

По-трете, аграрію треба контролювати маршрут зерновоза від поля до вагової або елеватора. Це робить програмне забезпечення, і в разі порушень автоматично інформує власника врожаю про негаразди, а саме: відхилення від маршруту, підозрілі зупинки тощо.

Четверте: зважування врожаю та контроль за вологістю (наприклад, для кукурудзи). Це вирішується шляхом встановлення на елеваторах і вагових, послугами якого користується агропідприємство, незалежного вагового контролера на комп’ютер ваговика, а також встановлення власного вологоміра, що приєднаний до програмного забезпечення.

П’яте: Інтернет речей на елеваторі (різноманітні датчики та контролери), доповнений алгоритмами штучного інтелекту – це запорука гарного фінансового результату наприкінці року саме для власника, а не для «паразитів», що нищать урожай шляхом приписок у документації та розкрадання.

І найголовніше – не довіряти моніторинг підлеглим того самого сумнівного топменеджера, що мутить схеми на полі та на елеваторі, а звертатися до професіоналів, що незацікавлені в розкраданні врожаю.

Тотального вам контролю та гарного врожаю!

© Ірина Кравець, керівний партнер компанії CleverAgri, член експертного комітету з розвитку сфери штучного інтелекту Міністерства цифрової трансформації України

Залишити коментар: